Kayıt ol

İslami Paylasım Platformu! Dinim İslam Foruma Hoş Geldiniz.

Merhaba ziyaretçi, sitemizden ücretsiz YARDIM alabilir, tüm içeriği görüntülemek için KAYIT OLabilirsiniz.

Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    Super Moderator
    Tecrübe Puanı
    10

Kenzi Mahfi Uydurma sözüne Reddiye

Gizli hazineydim... (كُنْتُ كَنْزًا مَخْفِيًّّا...) diye iddia edilen sözün uydurma oluşu hakkında

Bazı yazarlar ve gerçek tasavvuf yolundan gittiğini sanan bazı insanlar aslı olmayan bir sözü çokca söyleyip dururlar. Bu sözü ise kutsî bir hadis olarak Peygamber Efendimize (sallallâhu aleyhi ve sellem) Allâh’tan tebliğ etmiş diye atfederler. Halbuki bu söz hem aklen hem de naklen doğru olamaz. Aslı olmayan bu sözde şöyle geçiyor: “Ben gizli hazineydim ve bilinmek istedim” Aslında aslı olmayan bu sözün türkçeye çevirilmiş halinde bir değişiklik yapılmış ve arapçadan olan asıl çevirisi şöyledir: “Ben gizlenilmiş bir hazineydim ve bilinmek istedim” Bu söze göre haşa Allâh altın ve gümüşten ibaret olan hazine gibi cansız olan varlıklara benzetiliyor ve bir başkası tarafından gizlenilmiş olduğu belirtiliyor ki Allâh’ın hiç bir şeye benzemediği hem aklen hem de naklen bilinmektedir.
    Ayrıca mahfiyyun lafzı Arapçada mef’ulun kalıbında olan ismi mefuldur.bu kelime ise gizlenilmiş manasını taşır ki Allah bu tür şeylerden münezzehtir.

1- İmam Sehavî de, el-Makasıd adlı eserinde Ebu Muzaffer Sem'ani'nin şöyle söylediğini zikrediyor: "Bu, merfu olarak bilinen bir hadis değildir Nitekim İmam Nevevî de; "Bu sabit değildir " demiştir

2-Hadis ilminde otorite sahibi olan Hafız el-Irâki bu sözün uydurma olduğunu bildirmiştir

3-İmam Bedreddin ez-Zerkeşî “Elleâli’l mensûra fî ehâdîs el-meşûra” isimli kitabında bu sözü kabul etmeyerek şöyle demiştir: “Hadis hafızlarından bazıları demişlerdir ki bu sözün ne sahih olarak ne de zayıf olarak bilinen hiç bir isnadı yoktur.”

4-Acluni hadisin mevzu olduğunda ittifak bulunmaktadır
    Aclûnî, Kesfu’l-Hafâ, ve Müzîlu’l-ilbâs Amme’s-tehera min’el-Ehâdîsi ala el-Sineti’n-Nâs, II

5-İmâm Suyûtî “ed-Dureru’l-Muntesire” nâm kitâbında [ Onun aslı yoktur] demiştir
    demistir.

6-Aliyyu’l-Kari, el- Masnu, I/141 bu sözün aslı yoktur demiştir

7- İbn Hacer el askalani bunun aslı yoktur demiştir

8-Allâme Muhaddis Abdullâh El-Herari bunun aslının olmadığını geniş şekilde açıklamıştır.
    Konu Yûsuf tarafından (02-24-2011 Saat 22:58 ) değiştirilmiştir.

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks