Kayıt ol

İslami Paylasım Platformu! Dinim İslam Foruma Hoş Geldiniz.

Merhaba ziyaretçi, sitemizden ücretsiz YARDIM alabilir, tüm içeriği görüntülemek için KAYIT OLabilirsiniz.

Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    Administrator
    Blog Entries
    1
    Tecrübe Puanı
    10

Oruç - Hıdır Yeşilyurt

Ey Müslüman Kardeşim!

Bil ki, bütün noksan sıfatlardan münezzeh olan Allah'ın emirlerine sabretmek, Cehennem ateşine sabretmekten çok daha kolaydır.
    Karnını iftar saatinde haram olan şeylerden, gözlerini haram olan bakışlardan, dilini Allah'ın haram kılıp nehyettiği yalan ve gıybet gibi kötü sözlerden uzak tut.
    Gıybet ise şer'i bir sebep olmaksızın Müslüman kardeşinin arkasından hoşlanmayacağı şeyleri anlatmaktır. Kendini kötü davranışlardan, düşmanlıktan ve insanlara cefa veren şeylerden ve riyadan uzak tut.

İmam Buhari ve İmam Müslim'in Ebu Hureyre'den rivayet ettikleri bir hadisi şerifte Peygamber Efendimiz şöyle buyuruyor: "Oruç bir kalkandır. Oruç tutan kimse ne haram ne de kötü bir şey işler. Onunla kavga etmek isteyen veya ona söven olursa 'Ben oruçluyum, ben oruçluyum' desin."

Kişi aynı zamanda Ramadan ayında kendini şunlardan da koruması gerekir: Kulağını Allah'ın dinlemesini haram kıldığı şeylerden korumalıdır. Aynı zamanda geri kalan el ve ayak gibi azalarını haram, günah ve kötülüklerden koruması gerekir.

Ramadan ayında cömert olmak, sılayı-rahimi (yakın akraba ziyareti) yapmak, Kur'an-ı Kerim'i çokça okumak, özellikle Ramadan'ın son on gününde mescitte itikaf (has bir niyetle mescitte kalmak) etmek müstehabtır. İmam Müslim'in rivayet ettiğine göre İbnu Ömer (Allah her ikisinden de razı olsun)şöyle diyor: "Allah Resulü Ramadan'ın son on gününde mescitte itikaf ederdi."

Aynı zamanda oruçluları iftar ettirmek de müstehaptır. İmam Tirmizi'nin rivayet ettiği ve "Hasen" ve "Sahih" dediği bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz şöyle buruyor: "Kim bu ayın içinde bir oruçluyu iftar ettirirse, oruçlunun sevabından bir şey eksilmeden büyük sevap alır. Eğer bir kişi ona söverse 'ben oruçluyum ben oruçluyum' desin."

Şevval ayında 6 gün oruç tutmak sünnettir.
    Bayramdan sonra ard arda tutmak daha faziletlidir. Fakat aralıklı tutarsa yine sevabı vardır. İmam Müslim'in, Ebu Eyyub el-Ensari'den rivayet ettiği bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz şöyle buyuruyor: "Kim Ramadan ayında oruç tutarsa, sonra da Şevval' den 6 gün tutarsa ömrü boyunca oruç tutmuş gibidir."

Her kim farz, kaza ya da adak orucu tutuyorsa orucunu bozması haramdır. Sünnet orucunu bozması ise İmam Şafii'ye göre bozması caizdir. İmam Ebu Hanife'ye göre sünnet orucunu bozarsa kazasını tutması gerekir.
    Eklenen Dosyalar Eklenen Dosyalar
    • Dosya tipi: zip ORUÇ.zip (24.7 KB (Kilobyte), 65 Kez İndirilmiş)
    Konu Ebu Mansur tarafından (09-05-2008 Saat 23:21 ) değiştirilmiştir. Sebep: ''Harf hatası vardı''