Kayıt ol

İslami Paylasım Platformu! Dinim İslam Foruma Hoş Geldiniz.

Merhaba ziyaretçi, sitemizden ücretsiz YARDIM alabilir, tüm içeriği görüntülemek için KAYIT OLabilirsiniz.

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    Üye
    Tecrübe Puanı
    10

www.mucahitler.net vahabi sitesi

sakınılması gereken bir site...mucahitler.net

Bu sitede şöyle diyorlar:

TEKFİR MESELESİ VE SINIRLARI

Tekfir olayı, yani birinin veya bir topluluğun muhtelif sebeplerle İslam dairesinin dışında olduğuna hükmedip, ona göre muamele etme hadisesi İslam tarihinde ilk defa Haricîlerle gündeme oturmuş bir meseledir.
    Haricîlerle gündeme oturan bu mesele, ilmî, aklî, siyasî neticeleri bir kaç nesil devam etmiş sonunda ehl-i sünnet görüşüyle istikrara kavuşturulmuştur.
    Ancak tarihte olduğu gibi, tekfirde aşırılık eğilimini şiddet ve işkence ile bertaraf etme yanlış bir tutum olur. Zirâ fikirler fikirlerle doğrultulursa ikna edici olacaktır. Üstelik bu tekfir eğilimine onları iten sebepte de gözardı edilmemelidir. Tekfirde aşırılık eğilimine saplananlar, toplumda gördükleri ahlâkî, ictimaî ve siyasî fesadın neticesi olarak buna meyletmektedirler. Genelde bu eğilim sahipleri ümmetin ıslahına aşırı hırsın, aşırı bir tezahürü olarak ortaya çıkıyor ve hak yolun ölçülerinden sapıyorlar.
    Şu halde sahih itikada göre, tekfir sınırlarını belirlemeye çalışacağız.
    Konu Abdullâh tarafından (08-22-2008 Saat 19:09 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Tecrübe Puanı
    10
    Ismini saymis oldugunuz sahislar muteber alim degildirler.
    Ibn Teymiye, Seyyid Kutub ve Kardavi muteber olan alimler degillerdir.
    Burada onlarin sözleri kaynak olarak alinmaz.
    Özellikle Seyyid Kutup insanlari topyekün tekfir etmis bir kisidir.

Yetkili kardesler sanirim gerekeni yapacaklardir.
    Sen dogdugunda agliyordun, etrafinda yakinlarin gülerken.
    Öyle bir hayat yasa ki sen gül, etrafindakiler aglasin sen
    ölürken.

Super Moderator
    Nereden
    tr
    Tecrübe Puanı
    10

Yanlış Anlaşılma

Sanırım bir yanlış anlaşılma var. Başlık biraz küçük ve o hakkında uyarı yapılan sitenin yazısı büyük olduğundan, sanki ehli sünnet o yazıyı yazmış gibi anşlaşılıyor...Aslında büyük ve kalın bir yazıyla siteden alıntı yazı olduğu belirtilse bu gibi yanlış anlaşılmalara mahal verilmez.
    İlim av gibidir; yakaladığında (duyduğunda) yazmalısın ki kaçmasın (unutmayasın)...

Administrator
    Tecrübe Puanı
    10
    Alıntı ehl-isunnet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sakınılması gereken bir site...mucahitler.net

TEKFİR MESELESİ VE SINIRLARI

Tekfir olayı, yani birinin veya bir topluluğun muhtelif sebeplerle İslam dairesinin dışında olduğuna hükmedip, ona göre muamele etme hadisesi İslam tarihinde ilk defa Haricîlerle gündeme oturmuş bir meseledir.
    Haricîlerle gündeme oturan bu mesele, ilmî, aklî, siyasî neticeleri bir kaç nesil devam etmiş sonunda ehl-i sünnet görüşüyle istikrara kavuşturulmuştur.
    Ancak tarihte olduğu gibi, tekfirde aşırılık eğilimini şiddet ve işkence ile bertaraf etme yanlış bir tutum olur. Zirâ fikirler fikirlerle doğrultulursa ikna edici olacaktır. Üstelik bu tekfir eğilimine onları iten sebepte de gözardı edilmemelidir. Tekfirde aşırılık eğilimine saplananlar, toplumda gördükleri ahlâkî, ictimaî ve siyasî fesadın neticesi olarak buna meyletmektedirler. Genelde bu eğilim sahipleri ümmetin ıslahına aşırı hırsın, aşırı bir tezahürü olarak ortaya çıkıyor ve hak yolun ölçülerinden sapıyorlar.
    Şu halde sahih itikada göre, tekfir sınırlarını belirlemeye çalışacağız.
    Bu yazıyı nereden alıntıladığını öğrenebilir miyim? Bu yazıyı senin hazırlamadığın belli.
    Din ilmi (Ehl-i Sünnet doğrultusunda öğretilen katışıksız Din ilmi) kurtuluş merdivenidir. Onu ihmal eden yolunu şaşırmış bir kimsedir. Cahil, çölde rehbersiz kalmış bir kimse ve yırtıcı hayvanların bulunduğu karanlık yolda yürüyen bir kimse gibidir. Cahiller ilim sahibi olanlara düşmandırlar. Din ilminin bulunmadığı beldede hayır yoktur. İçlerinde Din ilminin bulunduğu insanlarda ilim bulundukça hayır üzere kalırlar. Din ilmi, ilimlerin en şereflisidir. (Büyük alimlere ait sözler)

Üye
    Tecrübe Puanı
    10
    Alıntı Abdullâh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu yazıyı nereden alıntıladığını öğrenebilir miyim? Bu yazıyı senin hazırlamadığın belli.
    alıntı yapılan yazı kaynağı: TEKFİR MESELESİ VE SINIRLARI mucahitler.net

Administrator
    Tecrübe Puanı
    10
    Alıntının nereden yapıldığına çok dikkat edilmelidir. Ayrıca "sakıncalı bir şey var mı yok mu" diye iyice kontrolden geçmelidir.

Bir de şunu hatırlatmak isterim ki uyarı olarak eklenen yazı, uyarılmak istenen site aittir diye gösterilmek isteniyorsa örneğin "Onlar şöyle diyorlar" diye bir açıklmada bulunarak belirtilmelidir. Yoksa o eklediğin yazıyı, bizzat senin benimsediğin anlaşılır.
    Din ilmi (Ehl-i Sünnet doğrultusunda öğretilen katışıksız Din ilmi) kurtuluş merdivenidir. Onu ihmal eden yolunu şaşırmış bir kimsedir. Cahil, çölde rehbersiz kalmış bir kimse ve yırtıcı hayvanların bulunduğu karanlık yolda yürüyen bir kimse gibidir. Cahiller ilim sahibi olanlara düşmandırlar. Din ilminin bulunmadığı beldede hayır yoktur. İçlerinde Din ilminin bulunduğu insanlarda ilim bulundukça hayır üzere kalırlar. Din ilmi, ilimlerin en şereflisidir. (Büyük alimlere ait sözler)

Yeni Üye
    Tecrübe Puanı
    10
    seyyit kutup ve seleficilik ayaklarımın altındadır..!!!!

Yeni Üye
    Tecrübe Puanı
    10
    selamun aleykum kardeşlerim ben mucahitler.net sitesinin adminiyim.
    site için söylenenler doğru değildir sitemiz asla Vahhabi bir site değildir
    ki zaten alıntı yapılan yazıda da belirtiliyor.Yazının tamamını okumanızı tavsiye ederim.
    Burada savunulan şey Tekfir değildir
    burada Tekfire karşıyız mesajı verilmektedir.
    yazının tamamını okuyunuz.
    http://mucahitler.net/Forum.asp?foru...&alfomad=AKAİD
    ben sitenin sahibi olarak Selefi yada Tekfirci olmadığımızı söyledim ister inanın ister inanmayın.
    size bir video linki gönderiyorum orada selefiliği benimsemedğimiz açıkça söyleniyor.
    Günümüzde Selefilik...Alparslan Kuytrul Hocaefendi
    http://www.mucahitler.net/KoseYazila...zi=devam&id=30
    saygılarımla
    Konu Muvahhidullah tarafından (08-29-2008 Saat 01:47 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Tecrübe Puanı
    10
    Alıntı Muvahhidullah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    selamun aleykum kardeşlerim ben mucahitler.net sitesinin adminiyim.
    site için söylenenler doğru değildir sitemiz asla Vahhabi bir site değildir
    ki zaten alıntı yapılan yazıda da belirtiliyor.Yazının tamamını okumanızı tavsiye ederim.
    Burada savunulan şey Tekfir değildir
    burada Tekfire karşıyız mesajı verilmektedir.
    yazının tamamını okuyunuz.
    http://mucahitler.net/Forum.asp?forum=oku&msgid=847&yanilik=0&alfom=120& alfomad=AKAİD
    Alıntı Muvahhidullah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben sitenin sahibi olarak Selefi yada Tekfirci olmadığımızı söyledim ister inanın ister inanmayın.
    size bir video linki gönderiyorum orada selefiliği benimsemedğimiz açıkça söyleniyor.
    Günümüzde Selefilik...Alparslan Kuytrul Hocaefendi
    http://www.mucahitler.net/KoseYazila...zi=devam&id=30
    saygılarımla
    Diyorsun ki sitemiz asla Vahhabi bir site değildir

Bir de sitene şu yazıyı yazıyorsun:

"Geçmişte tekfir meselesini genişçe ele alan alimlerimiz (İbn-i Teymiye, İmam Rabbani, İbn-i Kayyım, İbn-i Hacer gibi...) ve günümüz önde gelen alimleri (Hamdi Yazır, Kardavi, S. Kutup, Mevdudî, Said Havva..) asla toplumu topyekûn tekfir etmemişler, ancak toplumun lügavî manada düştükleri bataklığa dikkat çekmişlerdir. Düzendeki şirk ve küfr yapılanması ile topyekûn toplumu şirk ve küfürde görmek yanlış bir tutumdur.

İbn-i Teymiyye konuyla alakalı olarak Mecmau’l-Fetava da der ki: “Herhangi bir kişiyi tekfir etmekten, fasık ve isyankâr saymaktan en çok sakınanlardan biriyim. Ben Allah’ın bu ümmetin hatasını bağışlamış olduğuna inanıyorum.”

Bu ifadelerin sahibi İbn-i Teymiyye, bu hassasiyetindendir. ki itikadî noktadan çok tenkid ettiği İbn-i A’rabiyi bile tekfirden kaçınmıştır. (6)"

Peki bu sözde alim deyipte sözlerini yazdığın kişilerin takipçileri kimdir? Yada ne yazdığının farkındamısın?
    Konu Abdullâh tarafından (08-29-2008 Saat 04:10 ) değiştirilmiştir.

Administrator
    Tecrübe Puanı
    10
    Arkadaşlar, bir yerden alıntı yaptığınızda nereden veya kimden alıntı yaptığınıza dair anlatma edatını ("filan diyor ki" vaya "filan sitede diyorlar ki" sözleri gibi) eksiltmeden alıntı işaretini yazın ki hangi sözün kime ait olduğu anlaşılsın. Böylece okuyanlar daha kolay anlarlar ve yanlış yapılmamış olur.

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks