Kayıt ol

İslami Paylasım Platformu! Dinim İslam Foruma Hoş Geldiniz.

Merhaba ziyaretçi, sitemizden ücretsiz YARDIM alabilir, tüm içeriği görüntülemek için KAYIT OLabilirsiniz.

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    Super Moderator
    Nereden
    Trabzon
    Tecrübe Puanı
    10

bir hata daha!

(Hayrettin karaman:Allah Teâlâ Duhâ suresinde Peygamberimize hitaben "Seni yanlış yolda bulup da doğru yola yönlendirmedi mi?" buyuruyor. Şu halde peygamberlere vahiy gelmeden önce onların düşünce ve davranışlarının Allah rızasına uygun olduğunu düşünmemiz ve böyle inanmamız doğru olmaz; böyle olsaydı vahye de gerek kalmazdı. Hz. İbrahim ile ilgili ifadeler onun, vahiy gelmeden önce aklı ile düşünerek gerçek Allah inancına varmak için geçirdiği tefekkür çilesini anlatıyor. Mesela gökte ayı görünce "Bu benim Rabbim" diyor; yani "Bu Rabbim olabilir mi?" diye soruyor, böyle varsayarak tefekkür ediyor sonunda daha büyük güneşi görünce ayın, güneşin battığını görünce de güneşin Rab olamayacağını anlıyor. İnsanlar vahiy gelmese bile akıllarıyla Büyük Yaratıcıya ulaşmak durumundadırlar; Hz. İbrahim bunu temsil ediyor. )

Burada yine hayrettin karaman yanlış bir fetva veriyor.dinimize göre peygamberler vahiy gelmeden öncede küfürden korunmuşlardır.onların düşünce ve davranışlarının Allah rızasına uygun olduğunu düşünmemiz ve böyle inanmamız doğru olur.peygamberlerin sifatlarına yakışanda budur.

Super Moderator
    Nereden
    london in U.K.
    Tecrübe Puanı
    10
    Bütün Peygamberler doğumlarından ölümlerine kadar ,her türlü küfürden korunurlar.Bu korumanın nasıl olduğunu anlamak,kaderi iyi ve doğru olarak anlamak ile mümkündür.

--------------------------------------------------------------------------
    Kader hakkında bir hatırlatma:

ALLAH,iyiyi ve kötüyü yarattı.Bütün köleler yalnızcana haraketi kazanmaktadırlar.ALLAH ,HER AN, HERSEYİ yaratmakta ve HER AN,HERSEYİ kontrol etmektedir.Ma sha ALLAHu ta^aalaa kaan.
    1. ALLAH is unimaginable
    2. ALLAH exists without a place
    3. ALLAH creates&controls everything every moment
    4. ALLAH'in Kusursuz Yuce Zati'nin Hakikati(Gercekciligi);dusunduklerinize, duslediklerinize, bu dunya hayatinda gorduklerinize benzemez
    5. ALLAH mekandan munezzehtir.
    6. ALLAH ,her an, herseyi yaratmakta ve her an ,herseyi kontrol etmektedir.
    7. ALLAH does NOT resemble anything and ALLAH will be SEEN by the people of PARADISE/Hicbirseye benzemeyen ALLAH,cennetteki insanlar tarafindan mekânsız olarak görülecektir

Super Moderator
    Nereden
    tr
    Tecrübe Puanı
    10
    Uyarın için Allah razı olsun. Hayrettin karaman her ne ne kadar beyefindi ve mütevazılığı ile dikkat çekse de mallesef itikadi bakımdan birçok yanlışları var. Allah doğru bir iman nasip etsin.
    İlim av gibidir; yakaladığında (duyduğunda) yazmalısın ki kaçmasın (unutmayasın)...

Üye
    Tecrübe Puanı
    10
    Bu konuyla alakalı delilleri içeren bir yazı hazırlamak lazım. Abilerimizden bekliyoruz.
    İlim öğren ki kurtulasın, öğrenmezsen kurtulamazsın.

Super Moderator
    Nereden
    Trabzon
    Tecrübe Puanı
    10
    Allah razı olsun.arkadaşlar aslında açtığım bu konu başlığı altında ,yanlışları olan siteleri müslümanlara bildirmek ve onları bu sitelerden uyarmak maksadıyla yapmaktayım.isim vermek her ne kadar biraz tepki alsada ,bu hatalardan müslümanları uyarmanın daha eftal olduğunu düşünmekteyim.yani burada amacımız insanları karalamak değil bilakis onları hatalarından dolayı uyarmaktır.efendimiz aleyhisselatuvesselam bir hadisi şerifinde mealen şöyle buyuruyor;Daha ne zamana kadar susacaksınız?bu hata yapanlara karşı daha nereye kadar sabredeceksiniz manasındakı hadisi şerifte bizlere böyle bildirdi.yanı bizler bu kadar çok itikati hatanın ve yanlışların yapıldığı bir toplumda susmaktansa ,bu şekilde hataları insanlara bildirerek bir nebzede olsa üzerimize düşen vazifeyi yerine getirmeye gayret edelim.Amacımız iyiliği emredip ,kötülükten sakındırmaktır.toplumda bunu çok bariz bir şekilde görüyoruzki insanlar biribirini uyarmak için çaba sarfetmiyor.uyarı yapan insanlarda bozguncu ve fitneci olarak görülüyor.Halbukı bizler insanların hidayetine vesile olmak ve onları Allah rızası için uyarmak için çaba sarfediyoruz.burada bazı isimleri ve siteleri zikretmemizin amacı kesinlikle onları iyiliği ve yararı içindir

Bağımlı Üye
    Tecrübe Puanı
    10
    Allah razı olsunbizi uyardığın için.Lakin Hayrettin Karaman'ın açıklamasında Duha Suresi'nin 7. ayet-i kerimesinin mealinde " Şaşırmış bulup da yol göstermedik mi" derken peygamberi suçlamıyor.Peygamberimiz (s.a.v) gençliğinde çobanlık yaparken arkadaşları ile şehire inerken bir düğüne rastlayıp ona bakmak istiyor.Allahu Teala onu orada uyutuyor.Düğüne bakmasını istemiyor.Oysa Peygamberimiz (s.a.v) çalgıyı, düğünü çocukluğunda dahi sevmezdi.Yine de Allahu teala onu muhafaza ediyor.Hayrettin Karaman'ın anlatmak istediği; peygamberlik gelmeden önce Peygamberimizin yaptıklarını amel bakımından yapamayız, yanılma payı olabilir, ancak vahiy gelmeye başladıktan sonra herşeyimizle peygamberimize uymamız gerektiğidir.Bize bunu anlatıyor.Peygamberimiz (s.a.v) kendisine peygamberlik geldikten ve namaz emrolunduktan sonra namaz kılmaya başlıyor.Şimdi biz diyebilirmiyizki peygamber kırk yaşından sonra namaza başladış biz de kırk yaşından sonra kılalım, tabiki diyemeyiz! Ben böyle anlıyorum, anlayışımda mı kıtlık var?Her aklı başında mümin peygamberlerin İsmet sıfatı(günah işlemekten uzak olmak),Emanet sıfatı (Allahu Teala tarafından kendisine verilenlere bağlı kalmak), Fetanet sıfatı(hiçbir işinde gafil bulunmamak), sıdk sıfatı(doğruluk, hiçbir zaman doğruluktan ayrılmamış,kendisinde yalan sadır olmayan), Tebliğ sıfatı (Allahu Teala tarafından gönderilmiş olan dini, olduğu gibi tebliğ eden) olduğunu bilir.Bu şüphe neden?Bunları bilmeyen zaten yazının anlatmak istediğini de anlayamaz.Yine de sağolun ama her şeyden şüphelenir olduk.
    Cuma günü sohbet verirken insanlara bakakaldım yanlış birşey söylerim diye.Şüpheci oldum çıktım.Oysa insanlara daima şirk olan sözleri anlatırdım.Allahu Teala'ya şirk koşmamayı öğütlerdim.Allahu Teala'nın sıfatlarını anlatırdım.Bu cuma sohbet verirken nasıl anlatacağımı, nasıl anlatmam gerektiğini şaşırdım.Şüpheci oldum çıktım.Dua ederken yanlış birşey söylerim diye dua bile edemedim.Beni bu kadar şüpheye götürdüğü için bir daha siteye girmemeyi bile düşündüm
    Allahu Tealaya emanet olun.
    Konu zehra tarafından (11-03-2007 Saat 20:18 ) değiştirilmiştir.

Super Moderator
    Nereden
    tr
    Tecrübe Puanı
    10
    Cuma günü sohbet verirken insanlara bakakaldım yanlış birşey söylerim diye.Şüpheci oldum çıktım.Oysa insanlara daima şirk olan sözleri anlatırdım.Allahu Teala'ya şirk koşmamayı öğütlerdim.Allahu Teala'nın sıfatlarını anlatırdım.Bu cuma sohbet verirken nasıl anlatacağımı, nasıl anlatmam gerektiğini şaşırdım.Şüpheci oldum çıktım.Dua ederken yanlış birşey söylerim diye dua bile edemedim.Beni bu kadar şüpheye götürdüğü için bir daha siteye girmemeyi bile düşündüm
    Allahu Tealaya emanet olun.[/quote]

Bu yazdıklarınız beni derinden üzdü zehra kardeş. Sizi yanlışlardan uyarmamızın o hale getirmesi... ama belki bu bir geçiş dönemidir ve ileride duacı olacaksınız bize. ...siteye girmeme konusuna gelince...buna çok üzülürüz. Sizin siteye girmeniz ve güzel yorumlarınız bizleri ziyadesiyle memnun ediyordu ve devam edeceğine inanıyorum.
    Sizide anlıyorum. İnsan çok üzülüyor güvendiği bir kimse ile ilgili olumsuz şeyler duyunca...Allah bizi doğru yoldan ayrılmasın ve doğru iman üzere ölmeyi nasip etsin...Biz sizi ve diğer kardeşlerimizi çok seviyoruz...ve hepinizi dualarımıza ortak ediyoruz...
    İlim av gibidir; yakaladığında (duyduğunda) yazmalısın ki kaçmasın (unutmayasın)...

Super Moderator
    Nereden
    london in U.K.
    Tecrübe Puanı
    10
    Alıntı zehra Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Allah razı olsunbizi uyardığın için.Lakin Hayrettin Karaman'ın açıklamasında Duha Suresi'nin 7. ayet-i kerimesinin mealinde " Şaşırmış bulup da yol göstermedik mi" derken peygamberi suçlamıyor.Peygamberimiz (s.a.v) gençliğinde çobanlık yaparken arkadaşları ile şehire inerken bir düğüne rastlayıp ona bakmak istiyor.Allahu Teala onu orada uyutuyor.Düğüne bakmasını istemiyor.Oysa Peygamberimiz (s.a.v) çalgıyı, düğünü çocukluğunda dahi sevmezdi.Yine de Allahu teala onu muhafaza ediyor.Hayrettin Karaman'ın anlatmak istediği; peygamberlik gelmeden önce Peygamberimizin yaptıklarını amel bakımından yapamayız, yanılma payı olabilir, ancak vahiy gelmeye başladıktan sonra herşeyimizle peygamberimize uymamız gerektiğidir.Bize bunu anlatıyor.Peygamberimiz (s.a.v) kendisine peygamberlik geldikten ve namaz emrolunduktan sonra namaz kılmaya başlıyor.Şimdi biz diyebilirmiyizki peygamber kırk yaşından sonra namaza başladış biz de kırk yaşından sonra kılalım, tabiki diyemeyiz! Ben böyle anlıyorum, anlayışımda mı kıtlık var?Her aklı başında mümin peygamberlerin İsmet sıfatı(günah işlemekten uzak olmak),Emanet sıfatı (Allahu Teala tarafından kendisine verilenlere bağlı kalmak), Fetanet sıfatı(hiçbir işinde gafil bulunmamak), sıdk sıfatı(doğruluk, hiçbir zaman doğruluktan ayrılmamış,kendisinde yalan sadır olmayan), Tebliğ sıfatı (Allahu Teala tarafından gönderilmiş olan dini, olduğu gibi tebliğ eden) olduğunu bilir.Bu şüphe neden?Bunları bilmeyen zaten yazının anlatmak istediğini de anlayamaz.Yine de sağolun ama her şeyden şüphelenir olduk.
    Allahu Tealaya emanet olun.
    YARATILMISLARIN ARASINDA EN IYISI ve SON PEYGAMBER olan , PEYGAMBERIMIZ habibi MU7AMMAD(Ssalallaahu Tabaaraka wa Ta^aalaa Subhanahu wa Ta^aalaa ^alayhi wa sallam)'den once gelmis olan PEYGAMBER ISA(^alayhi salaam) 'in (Butun Peygamberlerin DINInin, ISLAM DINI oldugu gibi)DINIde ,acikca ve suphesizce ,bildigimiz gibi ISLAM DINIydi.

Benim bildigim ,(in sha ALLAHu Tabaaraka wa Ta^aalaa,CENNETTE en iyi dorduncu derecede olacak olan)PEYGAMBER ISA(^alayhi salaam) zamaninda muminlerin gunde iki kez ve belirli yerlerde namaz kilmalari zorunlulugu vardi.

Benim bildigim,COK SEVGILI PEYGAMBERIMIZ habibi MU7AMMAD (Ssalallaahu Tabaaraka wa Ta^aalaa Subhanahu wa Ta^aalaa ^alayhi wa sallam)'in annesi olan AMINAH ,iyi bir mumindi .

Acikca ve suphesiz ki,COK SEVGILI PEYGAMBERIMIZ habibi MU7AMMAD (Ssalallaahu Tabaaraka wa Ta^aalaa Subhanahu wa Ta^aalaa ^alayhi wa sallam) dogumundan olumune kadar bir mumindi.

Yukaridaki aciklamalarimin isiginda ,benim dusundugum ve bildigim sey sudur ki; COK SEVGILI PEYGAMBERIMIZ habibi MU7AMMAD (Ssalallaahu Tabaaraka wa Ta^aalaa Subhanahu wa Ta^aalaa ^alayhi wa sallam) cocuklugundan olumune kadar namaz kilmistir ve namaza 40 yasinda baslamamistir.

--------------------------------------------------------------------------

May ALLAAH tabaaraka wa ta ^aalaa's Perfect & Flawless Blessings,Mercy & Peace be upon prophets&messengers habibi Muhammad (AbulQaasim),Abraham(Ibrahim),Moses(Musa),Jesus(Is a),Noah(Nuh)and to all other prophets&messengers and Mary(Maryam),Abdul Qadir Geylani,Imam Ahmed ar Rifai ,Abdullaah Harary and to all other waliyys
    for the number of times of ((the total numbers of atoms created perfectly by ALLAAH, WHO i love the MOST) to the power of (the total numbers of atoms created perfectly by ALLAAH,WHO is THE C r E a T o R of UNIVERSE))(ALLAHumma aameen) )))

for the number of times of ((the total numbers of atoms created perfectly by ALLAAH ,Who exists without a how or a place) to the power of (the total numbers of atoms created perfectly by ALLAAH, who is THE C r E a T o R of UNIVERSE)) (ALLAHumma aameen) )))

for the number of times of ((the total numbers of atoms created perfectly by ALLAAH,WHO creates&controls EVERYTHING every MOMENT ) to the power of (the total numbers of atoms created perfectly by ALLAAH, WHO is absolutely different from the creations in His Self, Attributes,Actions&Doings))(ALLAHumma aameen) )))
    1. ALLAH is unimaginable
    2. ALLAH exists without a place
    3. ALLAH creates&controls everything every moment
    4. ALLAH'in Kusursuz Yuce Zati'nin Hakikati(Gercekciligi);dusunduklerinize, duslediklerinize, bu dunya hayatinda gorduklerinize benzemez
    5. ALLAH mekandan munezzehtir.
    6. ALLAH ,her an, herseyi yaratmakta ve her an ,herseyi kontrol etmektedir.
    7. ALLAH does NOT resemble anything and ALLAH will be SEEN by the people of PARADISE/Hicbirseye benzemeyen ALLAH,cennetteki insanlar tarafindan mekânsız olarak görülecektir

Üye
    Tecrübe Puanı
    10
    zehra kardeş yazilarını okudum inanın siz bu bahsedilen hocadan kat kat daha bilgilisiniz cünku bu hoca kılığina girmiş olan adam haşa haşa diyorki İbrahim ...
    Hz. İbrahim ile ilgili ifadeler onun, vahiy gelmeden önce aklı ile düşünerek gerçek Allah inancına varmak için geçirdiği tefekkür çilesini anlatıyor. Mesela gökte ayı görünce "Bu benim Rabbim" diyor; yani "Bu Rabbim olabilir mi?" diye soruyor, böyle varsayarak tefekkür ediyor sonunda daha büyük güneşi görünce ayın, güneşin battığını görünce de güneşin Rab olamayacağını anlıyor. İnsanlar vahiy gelmese bile akıllarıyla Büyük Yaratıcıya ulaşmak durumundadırlar; Hz. İbrahim bunu temsil ediyor. ) bunlari söyleyen bir kişi musliman değildir
    hazreti ibrahim bu ayyette inkar anlaminda soyliyor yani bu ilah olamaz anlamında soyliyor.

Bağımlı Üye
    Tecrübe Puanı
    10
    Es-Selamu AleykumSaygiya layik kardeşlerim konu burada beni eleştime konusu
    meselesi deyil ben kimimki benim bir hatami düzelte bir mümin olarak minnet duyarim haşa sümme haşa ol mubarek Peygamber efendimizin neslinin ve Hz İbrahim'e kadar bütün ecdadi iman sahibidirler. namazlarinin var oldugunu Elhamdülillah biliyoruz.Biz 5 vakit namzdan bahsettik,üstelik habib için konuşmaktan yermek mayetine asla asla konuşmayı istemem. mesele bir dın büyüğünün yanliş konuşmasi çünkü bilirimki Ümmetler , alimlerinin doğru yolu izledıkleri ve doğru yolda kaldıklari müddetce kurtuluşa ererler. Alimin yanlış konuşmasi alemin ölümü gibidir bunu kabul edemedim ALLAH'in rahmeti din kardeşlerimin üzerine olsun