Kayıt ol

İslami Paylasım Platformu! Dinim İslam Foruma Hoş Geldiniz.

Merhaba ziyaretçi, sitemizden ücretsiz YARDIM alabilir, tüm içeriği görüntülemek için KAYIT OLabilirsiniz.

Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 16 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    Super Moderator
    Nereden
    london in U.K.
    Tecrübe Puanı
    10
    Alıntı zehra Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Allah razı olsun
    Deffender ve İlim kardeş Allahu Teala'nın noksan sıfatlardan münezzeh olduğunu, yaratılmışların hiçbirine benzemediğini, aklında hayalinde ne kurarsan onların hiçbirine benzemediğini her iman ehli bilir.Hayrettin Karaman hoca bunu anlamayacak kadar cahil midir? Hakikatte ifade noksanlığı olmayıp Allahu Teala'nın nuru ve ruhu zatına mahsus var demişse ve bunu da bilinçli yapmışsa insanları mı kandırıyor, bunu Hayrettin Karaman'a sormamız lazım.Çünkü ben yazıyı okurken aklımın ucuna dahi Allah'ın nurunun ve ruhunun var olduğunu kastettiğini zannetmedim.sadece nur da O'nun ruh da O'nun (yaratan O'dur.Sahibi O'dur anlamında) anladım.Galiba biraz iyi niyetliyim.Bunu hocayla detaylı konuşmak lazım.Allahu teala bizim nasıl kul olmamızı istyorsa öyle olmamızı ihsan eylesin, bizleri hatalardan uzaklaştırsın.İmanda sabit kılsın.Amiin.
    Yazisinda acikca ciddi hatalar vardi ve ben bunu size onun yazisindan alintilar yaparak gostermeye calistim.Bu tur ciddi hatalari yapan yalnizca kendisi degildir.Su anda DUNYA'da yasayan butun insanlarin cogunlugunun akidesi bozuktur.Bazi akide disi sozler soyleyen ve mumin oldugunu da ifade eden bazi kisiler diyor ki; ben ALLAH'i yaratilanlara asla benzetmiyorum. ALLAHu Tabaaraka wa Ta^aalaa'yi yaratilmislara benzeten kisiler, kendilerini mumin olarak dusunecek olsalar bile ; suphesiz ki, KAINATIN YARATICIsi olan ve HERSEYI BILEN ALLAHu Tabaaraka wa Ta^aalaa, bu kisilerin kufrettiklerini bilendir.

--------------------------------------------------------------------------

YUKARIDAKI HERKESIN BILMESI GEREKEN COK ONEMLI YAZIYI ASAGIDA TEKRAR EDIYORUM.BUNU IYI BILMELI VE HATA YAPMAMALI VE HATA YAPANLAR UYARILMALIDIR.(KAINATIN YARATICISI olan ve MUMINLERE HIDAYET vermis olan ALLAHu Tabaaraka wa Ta^aalaa; sevgili,degerli,onurlu ve saygideger mumin kardeslerimden razi olsun(ALLAHumma aamiin)ASAGIDAKI YAZIYI ,LUTFEN YAVASCA VE DIKKATLICE OKUYUNUZ:

--------------------------------------------------------------------------

DOGRUSU SUDUR:

ALLAH'in DUSLENILEMEYEN KUSURSUZ YUCE ZATI'nin GERCEKCILIGI (HAKIKATI),ruh degildir, ruha benzemez,isik degildir,isiga benzemez.

ALLAH'in DUSLENILEMEYEN KUSURSUZ YUCE ZATI'nin GERCEKCILIGI (HAKIKATI),ruhtur ama bizimkine benzemez ve/veya isiktir ama bizim bildigimiz isiga benzemez,sozleride akide disi sozlerdir.Bunlar kufurdur.

-------------------------------------------------------------------------

Asagidaki aciklamalar ,yukaridaki konunun daha iyi anlasilmasina ,in sha ALLAHu Tabaaraka wa Ta^aalaa fayda sagliyacaktir:

Bazi insanlardan ; " ALLAH'in eli,yuzu,ayagi,ruhu vardir ve ALLAH isiktir ve bazilaridan da ALLAH'in eli var ama ALLAH'in eli , bizim elimize benzemez.ALLAH'in ruhu var ama bizim ruhumuza benzemez."sozlerini duydum.Bunlarin hepsi akide disi sozlerdir ve bunlarin hepsi kufurdur. Bu kisiler ALLAH'i yalnis olarak tanimaktadirlar.ALLAH'in eli,yuzu,ayagi,ruhu yoktur.ALLAH isikta degildir.Salaf Ehlinin cok degerli imami ve orijinal dokumanlari gunumuzde mevcut olan Abu jafar Tahavi'nin akidesinde acikca soyle gecmektedir:Original dokumanda yazilanin turkce anlami sudur: "Insanlarin(Bu yaratilmislarin anlamina da gelir)vasiflarini , ALLAH'a vasiflayan kufreder.

Hicbir yaratilmis varliga , hicbir yonden BENZEMEYEN ALLAH'a "nasil"kelimesi asla uygulanamaz.Su hususuda burada ifade edeyim.Bazilarida "ALLAH'in eli var ama bunun nasil oldugunu bilmiyoruz" demektedir.Buda akide disi bir sozdur ve bu kisiler bunu yapmakla , zaten yapmis olduklari en buyuk hatalarini kamufle etmeye calismaktadirlar.

ALLAH'i bu dunya hayatinda goz ile gormek asla mumkun degildir.Mekansiz var olan ALLAH, cennetteki insanlar tarafindan gorulecektir.

AKIDE DE KURAL SUDUR:
    Ne duslersen dusle,aklina ne dusunce gelirse gelsin,gozun ile ne gorursen gor(yani,bu dunya hayatinda ne gorursen gor); ALLAH'in Kusursuz Yuce Zati'nin Gercekciligi(Hakikati),ONLARDAN (duslediklerinden,dusunduklerinden,gorduklerinden) FARKLIDIR(YANI ,ONLARA BENZEMEZ)
    Bu nedenledir ki(ONEMLI KURAL):ALLAH'in Kusursuz Yucelikteki Zati 'nin Gercekciligi(Hakikati) hakkinda dusunme denemesine izin VERILEMEZ.

Diger bir degisle,soyle ifade edeyim:
    ALLAH , hicbir seye (yaratilmis varliklara)hicbir yonden BENZEMEZ.

Daha ayrintili yazmak gerekirse,soyle ifade edeyim :
    ALLAH , Eylemleri,Yaptiklari,Vasiflari(Sifatlari) ve Yuce Zati'nin Gercekciligi(Hakikati) ile yaratilmislara hicbir sekilde BENZEMEZ
    1. ALLAH is unimaginable
    2. ALLAH exists without a place
    3. ALLAH creates&controls everything every moment
    4. ALLAH'in Kusursuz Yuce Zati'nin Hakikati(Gercekciligi);dusunduklerinize, duslediklerinize, bu dunya hayatinda gorduklerinize benzemez
    5. ALLAH mekandan munezzehtir.
    6. ALLAH ,her an, herseyi yaratmakta ve her an ,herseyi kontrol etmektedir.
    7. ALLAH does NOT resemble anything and ALLAH will be SEEN by the people of PARADISE/Hicbirseye benzemeyen ALLAH,cennetteki insanlar tarafindan mekânsız olarak görülecektir

Yeni Üye
    Tecrübe Puanı
    10
    hayrettin karaman'ın yazısını okumadan önce bir iki yoruma baktım acaba h. karaman ne hata yapmış diye dikkatle okudum ama..
    anlayamadım..
    zehra isimli üyeye de katılmamak elde değil.
    her şeye karşı çıkıyorsunuz.
    vallahi aklımız karışıyor.
    bugüne kadar hayrettin karaman için ülkemizin yetiştirdiği nadide insanlardan diyordum, şimdi ondan da mı şüphe edeceğim.
    onda bi sorun yoksa benim ahvalim ne olur.
    Allah'a sığınırım..
    Allah'ın selamı üzerinize olsun..
    Konu MEDİNE tarafından (11-29-2007 Saat 22:52 ) değiştirilmiştir.

Super Moderator
    Nereden
    tr
    Tecrübe Puanı
    10
    Bize düşen doğruyu anlatıp yanlıştan uyarmak. Hidayeti ise Allah dilediğine verir...
    İlim av gibidir; yakaladığında (duyduğunda) yazmalısın ki kaçmasın (unutmayasın)...

Üye
    Tecrübe Puanı
    10
    Alıntı edippp Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    her şeye karşı çıkıyorsunuz.
    vallahi aklımız karışıyor.
    bugüne kadar hayrettin karaman için ülkemizin yetiştirdiği nadide insanlardan diyordum, şimdi ondan da mı şüphe edeceğim.
    onda bi sorun yoksa benim ahvalim ne olur.
    Allah'a sığınırım..
    Allah'ın selamı üzerinize olsun..
    Selamunaleyküm Kardesler,

Insanoglu hata yapabilir, Karaman'in hoca olmasi onun hata yapmayacagi anlamina gelmez.

Hata yapan hoca olarak sifatlansa dahi karsi cikmayacagimiz anlamina gelmemelidir. Önemli olan hata yapanin hatasindan dönmesi ve tevbe etmesidir.

Malumunuz üzere büyük Halife Hz. Ömer dahi hata etmis ve bir hanim sahabenin uyarmasiyla hatasindan dönmüstür.

Her Hocanin veya ilim sahibi olan kisinin hükmü veya sözü isabetli olacak diye bir kaide yoktur.

Karaman'in da birtakim dini meselelerde hatali davrandigi (bilerek veya bilmeyerek) saglam kaynaklardan rivayet edilmektedir.

Müslümanlarin vazifesi bu ve benzeri konularda uyarici olmak, itikadi meselelerde hassasiyet göstermek, Ehl-i Sünnete aykiri her görüse siddetle karsi cikmaktir.

Bilindigi gibi Ehl-i Sünnet itikadini korumak, onu itikadi bozuklarin serrinden korumak en asli vazifemizdir.

Ehl-i Sünnet bizim devasa hazinemizdir. Onu koruyalim savunalim.

Bu sitede bulunan Ehl-i Sünnet akidesine sıkı sıkıya baglı ve en atesli sekilde savunan kardeslerimizden Allah razi olsun. Onlari bulunduklari yol üzere sabit kilsin.

http://www.dinimislam.com/forum/deva...49.html?t=2149
    Topragın altından yükselir fidan.
    Bakamaz üstüne yer, hicabından!.. Bagrına bastıgı vurdu sırtından...
    Matem bayragını cekti Istanbul... Bizi yüreginden söktü Istanbul!..

Super Moderator
    Nereden
    tr
    Tecrübe Puanı
    10
    Allah senden razı olsun sicilyalı...
    İlim av gibidir; yakaladığında (duyduğunda) yazmalısın ki kaçmasın (unutmayasın)...

Üye
    Tecrübe Puanı
    10
    Bence Bazı Konuları Pat Diye Insanlara Anlatmaktansa Onlara Anlayabileceği Bir Dilden Anlatmalısınz...çünkü Bazen Telafisi Mümkün Olmayan Hatalara,insanları Uzaklaştırmaya Yol Açabiliyo...bunu Bizzat Yaşadm.arkadaşm Az Kalsn Tamamn Kopuyodu.toplayalm Derkn Dağıtmak....allah Korusunnn.aminnnnnnnnnnn